top of page

Rozpoczęcie roku szkolnego

W dniu rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2018/2019 r. nauczyciel historii Janusz Kaps wygłosił wykład inauguracyjny pt: „Refleksje związane z 79 rocznicą wybuchu II wojny światowej”.  Celem wykładu nie było tylko przedstawienie faktów związanych z tym wydarzeniem , ale zwrócenie uwagi na codzienność ludzi żyjących w tamtym okresie , ich problemy i dylematy. Temat obejmował więc nie tylko pamiętny  Wrzesień 39, ale także późniejsze  wydarzenia związane z okupacją hitlerowską.

Salon maturzystów

17 września uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami uczestniczyli w Śląskim Salonie Maturzystów. Nasi koledzy mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami różnych uczelni oraz zapoznać się z warunkami rekrutacji na śląskich (i nie tylko!) uczelniach. W ramach spotkania wysłuchali  ciekawych wykładów prowadzonych przez ekspertów OKE w Jaworznie , na których między innymi  dowiedzieli się jakich błędów wystrzegać się na maturze. Na zakończenie otrzymali Informatory dla Maturzystów przygotowane przez Perspektywy.

Akademia filmowa

19 października rusza kolejna edycja Młodzieżowej Akademii Filmowej w kinie Helios.

Rozpocznie ją film  „Eroica” w reżyserii Andrzeja Munka. Tematem wykładu będzie „Dekada wielkich dzieł – fenomen Polskiej Szkoły Filmowej” a całoroczny cykl nazwano  „Kino polskie – autorzy, nurty, zjawiska”.

Doradztwo zawodowe

W dniu 17 września klasy I d i I e liceum uczestniczyły w pierwszym z całego cyklu spotkaniu z doradztwa zawodowego pod wspólnym hasłem „Kim będę w przyszłości?”

Zajęcia odbywają się w Bibliosferze - filii Książnicy Beskidzkiej na osiedlu Złote Łany i skierowane są do młodzieży szkół średnich. Raz w miesiącu zaproszony gość opowie o zawodzie, który wykonuje. Przedstawi, jakie studia należy ukończyć, jak na co dzień wygląda jego praca.

Skarby biblioteki

Z okazji jubileuszu 110 –lecia szkoły biblioteka przygotowała wystawę zatytułowaną „Skarby biblioteki”.
W gablotach zaprezentowano książki z ciekawymi pieczątkami świadczącymi o historii liceum i losach księgozbioru, pierwszą księgę inwentarzową z wpisami z 1948 roku. Osobną gablotę poświęcono książkom autorstwa absolwentów liceum oraz podarowanym bibliotece szkolnej. Wystawiono także pozycje wydawnictw z  lat międzywojennych, tuż po odzyskaniu niepodległości - prywatnych oficyn, znacjonalizowanych w czasach powojennych. W ostatniej gablocie zaprezentowano wpisy i dedykacje czytelników – niektóre z przymrużeniem oka

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski

W piątek 9 listopada uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka  w Bielsku-Białej wraz z katechetami ks. Marcinem Hałasem i Małgorzatą Klinot  w związku z obchodzoną 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości udali się pod obelisk upamiętniający to wydarzenie. Obelisk w formie kamienia został odsłonięty i poświęcony przez biskupa Piotra Gregera w niedzielę 4 listopada w parafii św. Józefa na Złotych Łanach, na terenie której znajduje się szkoła. Młodzież złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz oddając hołd tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.  Na zakończenie została odmówiona modlitwa za zmarłych.

11 Listopada

W dniu 11 listopada młodzież naszej szkoły wraz z panem prof. Robertem Michalskim wzięła udział w obchodach 100 lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego, a następnie przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji kombatanckich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów na Cmentarzu Wojska Polskiego przy ul. Saperów. 

40 LAT TEMU NA ZŁOTYCH ŁANACH…

40 lat temu w dniach od 30 września do 1 października 1978r. Kardynał Karol Wojtyła wizytował tworzącą się wspólnotę parafialną na robotniczym osiedlu Złote Łany w Bielsku – Białej. Wizytacja miała miejsce  w szczególnym dla Kościoła powszechnego czasie – zmarł papież Jan Paweł I. W działaniach kardynała Wojtyły nie było żadnego pośpiechu, zmianie uległ jedynie termin wizytacji – kardynał przybył dzień wcześniej niż zaplanowano i dzień wcześniej wyjechał. CZEKAŁO GO NOWE WYZWANIE!   Jako papież Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do swojej ostatniej wizytacji żartując, że przez Złote Łany spóźniłby się na konklawe.

 W I niedzielę Adwentu, 2 grudnia o godz. 11.30 podczas uroczystej liturgii parafia św. Józefa podziękowała Bogu za tamten czas i wszystkie wydarzenia, które stały się udziałem ich wspólnoty przez minione 40 lat. Z tej okazji przybył na to miejsce i sprawował Najświętszą Ofiarę ks. kard. Stanisław Dziwisz – ówczesny kapelan Karola Wojtyły, późniejszy sekretarz papieża i świadek wszystkich wydarzeń związanych z biskupem, kardynałem i papieżem Janem Pawłem II. Podczas mszy św. obecni byli również księża pracujący w tym czasie w parafii, księża z sąsiednich parafii, władze samorządowe z prezydentem miasta.                   Niestety zabrakło pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła na Złotych Łanach ks. Józefa Szczypty, który odszedł do Pana trzy lata temu 27 lutego 2015r.

Mikołajkowa zbórka puzzli i gier planszowych

Tradycyjnie o tej porze nasza szkoła wraz z Fundacją Dr Clown, zorganizowała mikołajkową zbiórkę zabawek  dla dzieci ze Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. W tym roku zbieraliśmy puzzle, gry planszowe oraz książeczki. 

Zaangażowanym uczniom, rodzicom oraz nauczycielom bardzo dziękujemy!

SKKT "ASNYK"

W dniach 16-17.11.2018 r. odbyła się dwudniowa wycieczka z SKKT „Asnyk”
Trasa wycieczki w pierwszy dzień: Dębowiec - Szyndzielnia - Klimczok - Stołów - Błatnia - nocleg Błatnia Ranczo, drugi dzień: Błatnia - Przykra - Wysokie - Kopany - Palenica - Wapienica. Opiekun mgr Mariola Siemiątkowska

1 / 1

Please reload

bottom of page