40 LAT TEMU NA ZŁOTYCH ŁANACH…

ARCHIWUM PARAFII ŚW. JÓZEFA NA ZŁOTYCH ŁANACH

342632_m5u3_DSCN9958_82.jpg

40 LAT TEMU NA ZŁOTYCH ŁANACH…

40 lat temu w dniach od 30 września do 1 października 1978r.

Kardynał Karol Wojtyła wizytował tworzącą się wspólnotę parafialną na robotniczym osiedlu Złote Łany w Bielsku – Białej. Wizytacja miała miejsce  w szczególnym dla Kościoła powszechnego czasie – zmarł papież Jan Paweł I. W działaniach kardynała Wojtyły nie było żadnego pośpiechu, zmianie uległ jedynie termin wizytacji – kardynał przybył dzień wcześniej niż zaplanowano i dzień wcześniej wyjechał. CZEKAŁO GO NOWE WYZWANIE!Jako papież Jan Paweł II wielokrotnie nawiązywał do swojej ostatniej wizytacji żartując, że przez Złote Łany spóźniłby się na konklawe.

 W I niedzielę Adwentu, 2 grudnia o godz. 11.30 podczas uroczystej liturgii parafia św. Józefa podziękowała Bogu za tamten czas i wszystkie wydarzenia, które stały się udziałem ich wspólnoty przez minione 40 lat. Z tej okazji przybył na to miejsce i sprawował Najświętszą Ofiarę ks. kard. Stanisław Dziwisz – ówczesny kapelan Karola Wojtyły, późniejszy sekretarz papieża i świadek wszystkich wydarzeń związanych z biskupem, kardynałem i papieżem Janem Pawłem II. Podczas mszy św. obecni byli również księża pracujący w tym czasie w parafii, księża z sąsiednich parafii, władze samorządowe z prezydentem miasta. Niestety zabrakło pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła na Złotych Łanach ks. Józefa Szczypty, który odszedł do Pana trzy lata temu 27 lutego 2015r.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im Adama Asnyka w Bielsku - Białej przez 2 tygodnie podczas katechez mieli możliwość zapoznania się z życiem i działalnością  wielkiego papieża i patrioty – św. Jana Pawła II.Licznie przybyli na to wydarzenie związane z parafią, na terenie której znajduje się ich szkoła oraz aktywnie włączyli się w liturgię mszy świętej upiększając ją śpiewem i grą na flecie. Młodzież odczytała modlitwę wiernych i złożyła wiązankę kwiatów pod pamiątkową tablicą, która znajduje się na ścianie domu prywatnego przy ul. Lenartowicza 36, gdzie w czasach komunistycznych   odbywały się lekcje religii. Obecni byli również nauczyciele wraz z wice dyr. szkoły p. Dorotą Jarugą – Turoń oraz rodzice uczniów. Podczas uroczystości  Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka reprezentował Poczet Sztandarowy z wyróżnionymi uczniami. Na koniec spotkania przybył również biskup Tadeusz Rakoczy, który z ludźmi  obecnymi na placu odmówił Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa. Po wspólnym odśpiewaniu „Barki” społeczność szkolna zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia.