top of page

Spektakl „Studnia w gęstej mgle”

„W mokrej trawie, tonąc w myślach
Stoi studnia w gęstej mgle
Tam dziewczęta czerpią wodę
Każdej nocy słychać śpiew
Jak niedźwiedzie śnieżnobiałe
Dni pod słońcem wrosły w sad
Chłopcy plotą swoje dłonie
Tańcząc w krąg w oddali gwiazd.”

Projekt edukacyjny


Zwyczajne i niezwyczajne kobiety w historii XX –wiecznej Polski
Kobiety Czasu Zagłady

Spektakl „Studnia w gęstej mgle” jest podsumowaniem szóstej już edycji projektu edukacyjnego Kobiety zwyczajne, kobiety niezwyczajne w historii XX wiecznej Polski. W tym roku motywem przewodnim jest okupacja –czas zagłady. Wbrew temu, co zapowiada projekt, spektakl nie jest opowieścią o Shoah – wręcz przeciwnie – Zagłada jest tu linią graniczną. Pokazujemy kulturę narodu przed jego unicestwieniem. Program zawiera siedemnaście epizodów muzycznych tradycji żydowskiej. Pieśni, piosenki, psalmy, tańce. Naszym zdaniem tych najpiękniejszych. Motywem przewodnim jest woda – studnia – symbol życia, duszy człowieka, sięganie do mocy twórczych, a łącznikiem ,który spaja to wszystko w całość jest wodnik waser-treger, pojawiający się jako prorok Eliyahu, zabawny clown ze święta purim, ciemnowłosy narzeczony pięknej Chawele, sprytny Mojszele, szalony Rebe.

Usłyszymy pieśni w języku yidisz, hebrajskim, serbochorowackim, polskim. Pieśń o miłości, o szczęściu, o codziennym życiu z nutką żydowskiej filozofii, piosenki smutne, tragiczne, ale też pełne humoru. Będziemy świadkami spotkania pod chupą, zobaczymy stare tańce żydowskie.

Kultura żydowska, kiedyś bardzo widoczna i popularna jest dziś mało znana. Chcemy ją przybliżyć, szczególnie ludziom młodym, którzy jej nie znają, a widzom trochę starszym chcemy przypomnieć ten klimat, tajemnicę, radość i smutek, magię, smak bubliczek i hamantaszy.
Hevenou Shalom Alekhem

bottom of page