II Liceum Ogólnokształcące
im. Adama Asnyka
w Bielsku-Białej
110 lat „Asnyka”
Jubileusz w teatrze
II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej świętowało jubileusz swego 110-lecia. Główna uroczystość miała miejsce w bielskim teatrze zapełnionym po brzegi przez zaproszonych gości i wielopokoleniową „asnykową” rodzinę.
Popularny „Asnyk” to szkoła z wyjątkową historią, która sięga początku XX wieku. Czyli czasów, gdy miasto Biała (dzisiaj cześć Bielska-Białej) było najbardziej zgermanizowanym miastem Galicji. Prywatne Gimnazjum Realne jakie staraniem Towarzystwa Szkół Ludowych utworzono w 1908 roku, było pierwszą w mieście polską szkołą typu gimnazjalnego i stanowiło bastion polskości oraz kuźnię narodowych kadr. Dzień jego otwarcia był wielkim świętem dla Polaków z Białej oraz sąsiednich miejscowości. W 1914 roku dyrektor polskiego gimnazjum Ignacy Stein żegnał na obecnym placu Wolności ochotników ruszających walczyć o Polskę w szeregach Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Natomiast w listopadzie 1918 roku uczniowie polskiego gimnazjum brali udział w przejmowaniu przez Polaków władzy w Białej. W II Rzeczpospolitej szkołę upaństwowiono i nazwano Państwowym Gimnazjum imienia Adama Asnyka – bo akt erekcyjny budowy szkolnego gmachu przy obecnej ulicy Legionów, który przez wiele lat był siedzibą gimnazjum, na łożu śmierci podpisał Adam Asnyk, prezes Towarzystwa Szkół Ludowych. Po wojnie Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka kilka razy zmieniało siedzibę, by w końcu trafić na stałe do szkolnego budynku przy ulicy Jutrzenki na osiedlu Złote Łany. Gmach ten został gruntownie wyremontowany, przeszedł termomodernizację, jest bardzo dobrze wyposażony i stanowi znakomitą bazę do pracy dydaktycznej oraz wychowawczej.
Jubileusz 110-lecia „Asnyka” odbył się 5 października. Rozpoczęła go msza w kościele pod wezwaniem św. Józefa na osiedlu Złote Łany. Główna część uroczystości, na którą przybyli przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych, kurii bielsko-żywieckiej, związków zawodowych, bielskiego środowiska oświatowego oraz liczna i wielopokoleniowa „asnykowa” rodzina miała miejsce w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Była część oficjalna z przypomnieniem historii i dokonań szkoły oraz z licznymi gratulacjami pod jej adresem oraz część artystyczna. Tę ostatnią stanowiło widowisko muzyczne pięknie okraszone tańcem oraz poezją Adama Asnyka w wykonaniu uczniów, absolwentów oraz nauczycieli „Asnyka”. Była to wędrówka przez polską historię od początku XX wieku do czasów współczesnych oparta na muzycznych szlagierach znanych filmów. A na koniec jubileuszu absolwenci II LO im. Adama Asnyka oraz jego dawni i obecnie nauczyciele spotkali się w szkolnym gmachu, gdzie między innymi można było zobaczyć wernisaż uczniowskich prac oraz wystawę poświęconą historii szkoły. - To symboliczny i piękny splot okoliczności, że Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Asnyka w Bielsku-Białej swoje 110-lecie obchodzi zaledwie kilka tygodni przed jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo ta szkoła powstała po to, aby budzić polskiego ducha w czasie gdy Polski nie było na mapie Europy,
a potem wiernie odrodzonej Polsce służyła. Ale dzisiaj nie tylko wspominamy przeszłość lecz także patrzymy w przyszłość. I to patrzymy z optymizmem, bo „Asnyk”, który kiedyś pełnił chlubną rolę bastionu polskości, dzisiaj stanowi bardzo ważny punkt na oświatowej mapie miasta i regionu. Jest szkołą przyjazną dla uczniów, otwartą na oczekiwania lokalnej społeczności oraz zapewniającą swoich wychowankom wszechstronny rozwój zgodny z wyzwaniami obecnych czasów i wymaganiami rynku pracy. Jestem przekonana, że nasze liceum nadal takie właśnie będzie – dobre i lubiane przez uczniów – mówi Barbara Drwal, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Asnyka w Bielsku-Białej.
tekst: Sławomir Horowski